Pri zariaďovaní moderných interaktívnych učební sa takmer vždy nahrádzajú staré zelené tabule novými, bielymi. Biela tabuľa má niekoľko výhod oproti jej zelenej predchodkyni.
- Biela farba je použiteľná ako projekčná plocha pre dataprojektor – získame tak tabuľu 2 v 1, tabuľa plní klasický účel, keď sa na ňu píše fixkou a plní aj jej nový, moderný účel, kedy slúži ako interaktívna tabuľa.
- Na popisovanie takejto tabule sa používa fixka, z ktorej sa nepráši ako pri písaní kriedou. Nadišiel koniec nezdravému prostrediu a alergickým reakciám z prachu.
- Zotiera sa nasucho, hladko, ale bez prášenia, ako tomu bolo v prípade starších, zelených tabúľ.
Dá sa to však aj ináč…
Pri zriaďovaní interaktívnej učebne v priestoroch s klasickým triptychom (3-dielnou zelenou tabuľou) však nemusíte meniť tabuľu. Stačí Vám zrenovovať strednú časť.
Renovácia pozostáva z prelepenia pôvodného zeleného povrchu bielou fóliou určenou súčasne na projekciu aj na popisovanie. Strednú časť bude možné používať na projekciu a na ovládanie interaktívnej tabule interaktívnym perom či dotykom. Po vypnutí projektora je možné na tabuľu písať klasickými popisovateľnými fixkami, ako na bielu keramickú tabuľu.


Postup renovácie
- Zelený povrch tabule sa mierne obrúsi, aby bol dokonale rovný
- Vytmelia sa nerovnosti a chyby povrchu
- Tabuľa sa natrie špeciálnym prípravkom, aby bol jej povrch lesklejší a fólia lepšie držala na jej povrchu
- Nanesie sa špeciálna fólia, ktorá je určená ako na popisovanie, tak aj na projekciu.
Z klasickej zelenej tabule tak vznikne tabuľa so zelenými krídlami a bielym stredom – dokonalé stretnutie výhod oboch povrchov