Na našej stránke ponúkame taktiež návod, ako vybrať ten správny typ projektora pre Vaše potreby
Vo svete vzdelávania, ktorý je vystavený veľkému tlaku, dokážu kvalitné školské projektory zabezpečiť dôkladnú spoľahlivosť a podporu, ktorá vedie k vášmu zdokonalenému výkonu. Od školskej kancelárie až po triedu zaisťujú lepšie, pútavejšie vzdelávanie a tým aj vyššiu produktivitu práce pedagóga.
Na trhu je množstvo výrobcov, ale žiaľ len o malom množstve z nich môžeme hovoriť ako o výrobcoch školských zariadení so všetkým všade. Medzi tých najkvalitnejších patria Epson, NEC, Toshiba a Sanyo. Epson je zároveň tvorcom pre školy tej najvhodnejšej technológie tvorby obrazu 3LCD a od roku 2001 jednotkou svetového trhu. Všetci ostatní výrobcovia používajúci technológiu 3LCD ju kupujú od spoločnosti Epson.
Druhý tábor tvoria výrobcovia projektorov používajúci technológiu DLP spoločnosti Texas Instruments. Na jednej strane ide o technológiu veľmi rozšírenú, no na strane druhej nevhodnú do školského prostredia, respektíve akéhokoľvek prostredia v ktorom je potrebná reprodukcia skutočne vyzerajúcich farieb a vysoká obrazová ostrosť.
Veľmi často sa či už v tlači, na internete, alebo iných médiách stretáme s rôznymi porovnaniami a testami projektorov využívajúcich jednu či druhú technológiu tvorby obrazu. Sú známe prípady napr. vo Francúzku, kde je DPL technológia dokonca právnou normou zakázaná pre použitie v školských zariadeniach. Na druhej strane existujú porovnania, prečo pre použitie v kanceláriách firiem prevažne na prezentáciu čierneho písma na bielom podklade sú DLP projektory veľmi vhodné vďaka relatívne vysokému jasu, ktorý sú schopné dosiahnuť (aj keď na úkor zvýšenej spotreby) a vďaka dobrému podaniu čiernej farby…
Stále však by sme mali mať na pamäti a k výberu technológie pristupovať s triezvym úsudkom a so zreteľom na to, že konečným používateľom budú naše deti. A určite je rozdiel medzi firemnou prezentáciou, školením a vyučovacou hodinou na prvom stupni základných škôl, však ?!
Aké projektory teda patria do škôl ?
Patria tam len zariadenia určené výsostne do školského prostredia, od ktorých je predovšetkým potrebné vyžadovať špecifické vlastnosti. Musíme si uvedomiť, že nie je projektor ako projektor. V prípade, že chcete projektor využívať súčasne s interaktívnou tabuľou, alebo inou interaktívnou plochou, je potrebné voliť špeciálny projektor konštruovaný pre takúto prácu. Ide o projektory s krátkou (65 – 75 cm), respektíve ultrakrátkou (8 – 29 cm) projekčnou vzdialenosťou a samozrejme technológiou 3LCD. Pri použití takéhoto projektora nemusíte stáť k tabuli, alebo premietaciemu plátnu bokom a nehrozí vám tvorba žiadnych tieňov…
Na našej stránke ponúkame taktiež návod, ako vybrať ten správny typ projektora pre Vaše potreby
Žiadny komentár